9_20220524_220031.jpg
81_20230501_194953.jpg

Mladší žáci - zhodnocení sezony 2022/2023

V ligové sezoně 2022/2022 nastupovali mladší žáci v soutěži s názvem Přebor Vysočiny mladších žáků, která se hraje systémem 3 + 1 (tzn. 3 hráči v poli plus brankář). Tato soutěž je určena zejména pro družstva s menší členskou základnou, což bylo v letošním soutěžním ročníku i případ našeho oddílu. SK JUVENIS měl v této věkové kategorii na své soupisce jen 6 hráčů a hráček, zbytek týmu zdatně doplňovali šikovní elévové. Po většinu turnajů tvořili elévové zhruba 50% soupisky, jak se ukázalo v průběhu sezony, mezi staršími dětmi se vůbec neztratili (například se nastupivším elévům / elévkám podařilo vstřelit 52% všech branek).

Celkem bylo odehráno 9 turnajů a na nich 31 zápasů. Dva turnaje hostila naše přibyslavská sportovní hala (18.12. a 29.1.). Jen pro zajímavost, během ostatních 7 turnajů mladší žáci najezdili pro našem kraji celkem 620 km. JUVENIS se snaží dělat turnaje zajímavé, kromě obvyklých zápasů dle ligového rozpisu byly vloženy i dovednostní soutěže v nájezdech. Nejlepší hráči, hráčky a družstva si z přibyslavských turnajů odnesli drobné věcné ceny a diplomy. Ze zpětných reakcí od zástupců zúčastněných oddílů víme, že děti, trenéři i rodiče jezdí na turnaje do Přibyslavi rádi. A vždy rádi se sem vrací. Je škoda, že mnohé jiné oddíly pořádají turnaje této i mladších kategorií jen z důvodu, aby se odehrály zápasy. Nic navíc. Je to o to větší škoda, zvlášť když se v Přeboru Vysočiny mladších žáků a ostatních mládežnických soutěžích mladších kategorií nezapočítávají výsledky týmů do oficiální ligové tabulky…

Do turnajů zasáhlo celkem 12 hráčů a hráček. Nikdo z níže uvedených reprezentantů neodehrál kompletní porci 31 utkání. Do nejvíce zápasů nastoupil Martin Ležák (27), poté Libor Dejmal a Adéla Částková (25), Petr Havlík, Ondřej Kaňkovský, Tobiáš Teml a Antonín Sikora (vš. 24).

Brankářská jednička týmu Antonín Sikora odchytal 24 zápasů v nichž obdržel 116 branek, což dává průměr 4,8 obdržených branek na zápas. Brankářský post okusili ještě Libor Dejmal (3 zápasy, průměr 5,3 obdržených branek na zápas) a elévka Míša Jajtnerová (4 zápasy, průměr 4,3 obdržených branek na zápas).

Mladším žákům se povedlo za 31 utkání vstřelit úctyhodných 246 branek, průměrně tak svému soupeři v jednom zápase vsítili necelých 8 gólů. Nejlepším střelcem se stal Tobiáš Teml s 71 góly, druhým nejlepším střelcem byl Ondřej Kaňkovský (59 branek), třetí pozici ve střeleckém pořadí si vysloužil Martin Ležák (44 gólů). Jen těmto třem hráčům se povedlo dosáhnout průměru vstřelených branek na zápas vyššího, než jeden gól, přičemž Tobiáš dal průměrně soupeřovým brankářům 2,95 gólů / zápas, Ondra 2,46 a Martin 1,6 branek. V sezoně se pak povedlo vstřelit góly i těmto hráčům a hráčkám: 20 Libor Dejmal, 16 Jan Jajtner, 14 Veronika Talíková, 8 Adéla Částková a Petr Havlík, 6 Matyáš Kaňkovský.

V Přeboru Vysočiny mladších žáků se výsledky zápasů nezapočítávají do oficiální tabulky. Které týmy však byly nejúspěšnější? Neoficiálním mistrem této soutěže by se stali zástupci Orla Kněžice, kteří v sezóně prohráli jen jediné utkání (!) Ještě v čerstvé paměti však máme poslední prohru 6:8 s tímto soupeřem ze závěrečného turnaje, když naši reprezentanti vedli v polovině utkání již 5:0. O to víc tato prohra mrzí, vždyť Juvenisané na konci sezóny mohli získat cenný sportovní skalp. Na neoficiálních stupních vítězů by pak skončili modrý tým Spartaku Pelhřimov a žďárský Hippos. A na místě čtvrtém? Ano, přibyslavský JUVENIS! Přibyslavští nasbírali v sezoně bilanci 20 výher, 2 remíz a 9 porážek. Jen pro úplnost, Pelhřimov a Hippos nasbírali jen o tři a jedno vítězství v sezóně více.

Nejvyšší výhru zaznamenali Juvenisané proti světelským Tygřicím (18:0) a proti žlutému výběru pelhřimovského Spartaku (15:2). Naopak nejtěžší porážku našim reprezentantům uštědřili hráči Spartaku Pelhřimov v poměru 4:12. Mnohé zápasy byly výsledkově i herně velice vyrovnané, dva z nich (Florbal Telč, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou) přibyslavští zvládli rozdílem jedné branky, naopak ve třech zápasech se z výhry o jednu branku radoval soupeř. Skvělou formu ukázali žlutomodří zejména ve druhé polovině sezony, kdy ze 17 zápasů našli přemožitele jen ve 3 z nich!

Výsledkově nejvíce povedený turnaj byl ten lednový (15.1.) v Pacově, kdy Juvenis jasně ovládl všechna tři utkání s konečným skórem 39:6. Naopak nejméně povedeným turnajem byl ten třetí v pořadí (20.11., Třebíč), kdy si naši hráči a hráčky zapsali jako v jediném turnaji záporné skóre 17:23.

Vůbec nejde o postavení v neoficiální tabulce, i když celkové 4. místo je skvělé. Ale jde především o podařené výkony, které JUVENISANé podávali v průběhu celé sezóny. Jak vidno z celkové bilance, krok dokázali držet i s oddíly, kteří na své soupisce mají dvojnásobně až trojnásobně více hráčů / hráček.

Děti si za celou sezónu zaslouží velkou pochvalu. Byla radost vidět, jakým stylem vedou zápasy a jak se krůček po krůčku zlepšují v individuálních dovednostech i týmové souhře. Tým netvoří jen individuální hráčské výkony, které jsou uvedeny výše, ale trenéři se snažili o posílení týmové spolupráce a vzájemného respektu. Každý hráč v sestavě měl své místo, ač se třeba někomu v zápase či turnaji méně dařilo, ostatní ho svými slovy i přístupem podpořili. Mnozí hráči a hráčky si vyzkoušeli i jiný post, díky tomu viděli zápas z trošku jiné hráčské perspektivy. Velkým pozitivem je i zařazení elévů. Nejen, že to bylo nutné vzhledem k omezené šíři kádru samotných mladších žáků, ale hlavně si to svými výkony plně zasloužili. Někteří elévové tak v sezóně odehráli přes 60 zápasů. I když jejich zápasový kalendář byl od října do dubna nabytý, bylo to kuprospěchu jejich sportovnímu rozvoji.

Touto cestou děkuji svému týmu za jejich výkony, trpělivost a celkový přístup. Též děkuji za podporu jejich rodičům, kteří své děti materiálně i psychicky podporují, děkuji za spolupráci při organizaci turnajů a dovozu dětí na turnaje. Poděkování patří i kolegovi Alešovi, se kterým jsme společně ve dvou odtáhli celou sezonu ve dvou kategoriích (mladší žáci a elévové).

Sestava:

Sikora, Jajtnerová (elévka) - Částková (elévka), Dejmal, Havlík, Jajtner, Kaňkovský M. (elév), Kaňkovský O., Ležák (elév), Novotný (elév), Talíková, Teml (elév).

Z této sestavy se posouvají do starší kategorie (starších žáků) Ondřej Kaňkovský a Jan Jajtner. Za sebe jim přeji mnoho dalších sportovních úspěchů i elán při vlastním sportovním i osobnostním rozvoji.

Martin Ležák, trenér mladších žáků