9_20220524_220031.jpg
8_20220524_215838.jpg
22_20211118_193204.jpg

Rozhovor s trenérem starších žáků Františkem Kvardou

V rámci představování lidí spojených s chodem našeho klubu přinášíme rozhovor s jedním z trenérů starších žáků panem Františkem Kvardou. Jak se dozvíte v následujícím rozhovoru, František působí v našem klubu téměř již 10 let.

Ahoj Fando, patříš mezi jedny z nejzkušenějších trenérů v našem klubu. Můžeš svou trenérskou kariéru více přiblížit?

Můj první kontakt s florbalem byl v roce 2012, kdy jsem přivedl své dva syny na trénink do přibyslavské haly. V té době náš klub neměl dostatek trenérů na pokrytí všech kategorií, proto jsem tehdy Bohoušovi Loubkovi přikývl na výpomoc v trénincích přípravky. Pak to šlo ráz na ráz. V roce 2013 jsem získal trenérskou licenci D a začal doopravdy trénovat. Postupně jsem prošel tréninky napříč kategoriemi, abych získal zkušenosti od mnohem zkušenějších trenérů. V sezóně 2017/2018 jsem byl trenérem mladších žáků, kluci byli velice šikovní. Následně jsem splnil vyšší trenérskou licenci C, která je třeba k trénování od kategorie starších žáků výše. Na sezónu 2018/19 jsme otevřeli kategorii starších žáků, kterou držíme doposud a kterou trénuji i v probíhající sezoně.

Na jakých principech stavíš své tréninky? Co od svých svěřenců žádáš? 

Tuto sezónu trénuji starší žáky společně s mnohem zkušenějším kolegou Sváťou Klusáčkem. V první řadě jde o to, aby kluci hráli florbal s nadšením a měli z něj radost, aby trénink nebyl jen samý dril. Snažíme se zlepšit jejich fyzičku, rychlost, přesnost a načasování přihrávek či zakončení. Od svých svěřenců žádám, aby tvořili jeden tým, kde každý hráč má své pevné místo.

V aktuální sezoně se vám se staršími žáky podařilo ze třetího výkonnostního koše postoupit do prvního mezi elitní kluby. Jaké máte cíle do konce sezony? Kam byste chtěli kluky ještě posunout? 

Kluci jsou velmi šikovní a je na nich vidět touha se stále zlepšovat. Tréninky berou zodpovědně a na turnajích hrají naplno až do poslední vteřiny. Základ úspěchu je v tom, že hrají jako jedno družstvo a nikdo neukazuje na chyby spoluhráčů. Cílem této sezóny je být i nadále konkurenceschopný silným soupeřům, avšak i ve druhém koši jsou kvalitní týmy, které nedají nic zadarmo. Udržet se v koši prvním tak bude správná výzva. Naše hráčská základna není nikterak početná, nemůžeme si dovolit otevřít všechny kategorie. Letos nemáme například dorost, kluci museli rovnou k juniorům. Přechod hráče ob kategorii je fyzicky náročnější a na to bychom chlapce chtěli připravit.

Proč by mládež měla hrát florbal? A proč třeba u nás v klubu?

Pohyb je pro děti velmi důležitý. Florbal je kolektivní sport a člověk je tvor společenský. Koho baví sport, hra s hokejkou a s kamarády, je pro něj florbal ideální volbou. V našem klubu máme místo pro všechny zájemce jakéhokoliv věku, tím myslím jak hráče, tak trenéry. U nás prostě hrajeme florbal s úsměvem. Neváhejte dorazit jako nováčci do haly na naše tréninky!

Děkujeme za rozhovor.